RM systém

RM systém je největší internetová burza v České republice. Nabízí obchodování s akciemi významných firem, jako například ČEZ, Telefónica O2, Unipetrol nebo Zentiva. Nově je možnost obchodovat i akcie Deutsche Telekom, Intel, Volkswagen a NOKIA. ¨

RM-systém ovšem v loňském roce, zejména kvůli restrukturalizaci, hospodařil se ztrátou přibližně 12,2 miliony korun.

Nepopiratelnou výhodou RM systému je, že je to nejdéle otevřená burza na našem trhu, což je velice výhodné ve chvíli, když se rozhodnete obchodovat s akciemi podvečerních hodinách, neboť ve chvíli investice se stáváte faktickým majitelem cenných papírů. Další velkou výhodou RM systému je, narozdíl od Burzy cenných papírů Praha, že nemusíte, pokud máte zájem obchodovat akcie, být členem této burzy. To dává možným investorům velkou svobodu ohledně jejich rozhodování. Jediná nutnost je účast profesionálního obchodníka s cennými papíry jako zprostředkovatele mezi neprofesionálním investorem a organizátorem trhu.

Nově vznikne na této burze i možnost obchodovat akcie přímo na burze, bez prostředníka. Tohoto stavu chce burza docílit pomoci vzniku tzv. segmentu profesionálních investorů. Do tohoto segmentu se budou moci zapojit investoři, pokud budou splňovat alespoň dvě ze tří podmínek. Tyto podmínky jsou: správa vlastního majetku ve finančních nástrojích přesahující 1 mil. Kč, realizace objemu obchodů ve výši min. 5 mil Kč za posledních 12 měsíců, realizaci transakcí v počtu min. 40 za posledních 12 měsíců.

Oficiální status burzy cenných papírů má RM systém od 1.12.2008. Až do tohoto data byl RM systém, existující již od roku 1993, pouhým organizátorem mimoburzovního trhu s cennými papíry.

V loňském roce se účast na celkových burzovních objemech obchodů RM-systému pohybovala někde kolem dvou procent.