Kurzy akcií

Kurzy akcií je, stejně jako u kurzů měn, velice těžké odhadnout. Nejčastěji se k budoucímu pohybu akcií používá křivka, která vzniká z celkového pohybu akcií každý den a z které se následně vytváří tzv. trend. Tento trend slouží, jak už název napovídá, k předpovídání budoucího pohybu akcií. Trendy se rozlišují na vzestupný, konstatní a sestupný. Pokud se nové denní maximum pohybuje nad nejvyšší hranicí z předchozího dne, hovoří se o vzestupném trendu, pokud se pohybuje pod nejnižší hranicí z předešlého dne, jedná se o trend klesající. Trend se zároveň i koriguje v případě, že nastaly příliš velké výchylky, ať již nahorů nebo dolů.

Většina akcionářů jde do nákupu s velkým přehledem a respektem ohledně tohoto trendu, neboť jim to může výrazně pomoci při nákupu, či prodeji. Právě z tohoto důvodu se často používá úsloví „trend is your friend“ (trend je tvůj přítel).

Kurzy akcií se smaozřejmě mohou pohybovat i naprosto nezávisle na trendu. Hodně je ovlivňuje, když například firma, jejíž akcie jsou obchodované na burze, provede restrukturalizaci zaměřenou na ziskovost. V tu chvíli získávají akcie této firmy na atraktivitě pro investory.

Pokud bychom se chtěli bavit o reálné hodnotě akcie, bylo by to na delší povídání, protože hodnotu akcie ovlivňuje spousta faktorů od kurzu akcií, až po současný ekonomický stav státu, ve kterém je obchodována. Pokud bychom i přesto chtěli určit hodnotu akcie, musíme se řídit zejména podle jejího kurzu.